Mieszkanie to nie tylko ściany. Piękne wnętrza domów to podstawa. Na warszawskich Bielanach Beata i Robert postanowili stworzyć zaciszne cztery kąty dla siebie i swoich dwóch córek. Przeglądając inspiracje na wnętrza domów, zdecydowali, by było klasycznie i modernistycznie zarazem, przede wszystkim jednak przytulnie.
Projektanci coraz częściej stawiają na nowoczesne wnętrza domów. O pomoc przy aranżacji poprosili projektantkę Annę Koszelę, która postanowiła zbudować swoją koncepcję wnętrz nie tylko na kontrastowych zestawieniach kolorów, ale i na umiejętnym poruszaniu się między różnymi stylami, materiałami i fakturami. W ten sposób powstały oryginalne, piękne wnętrza.
Salon
Dzięki zastosowaniu takich nietypowych połączeń salon stał się miejscem niezwykłych spotkań pluszu, polerowanej stali, zimnego kamienia, a także miękkich tkanin. Pomimo zestawienia na pozór ciemnych kolorów, brązu, grafitu i złota, nie odczuwamy w nim jednakże monotonii miejsca, co jest zasługą wspomnianych różnorodnych faktur i materiałów.
Welurowy fotel i puszysty dywan stoją w pozornej opozycji
do surowego drewna na podłodze, a wykończony na wysoki połysk stół zestawiony
został z matowymi krzesłami. Efekt różnorodności materiałów dopełniają liczne
dekoracje wykonane ze stali polerowanej. Kluczowym duetem w salonie jest welurowy
fotel tzw. „uszak” (Comforty) i znajdujący się w jego bezpośrednim sąsiedztwie
kominek.
Kominek został dyskretnie ukryty w ścianie i wykończono go eleganckim czarnym granitem Nero Marquine. W komplecie z fotelem przyjechała pikowana pufa, która ku zaskoczeniu gości pełni funkcję salonowego stolika.
Pomysłowym przełamaniem stylowego wystroju salonu na rzecz nowoczesności jest skórzany narożnik w kolorze marron (grafitowy brąz). Piękne gipsowe sztukaterie wykonane na zamówienie pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także maskującą, kryją m.in. karnisze oraz ekran do podwieszonego pod sufitem projektora. Przytulny charakter salonu potęgują eleganckie tkaniny, w brązowo-złotej kolorystyce, miękkie poduchy i futrzana narzuta, a ciemne dekoracje okien współgrają z ramami okiennymi.
Kuchnia
Kuchnia położona jest bezpośrednio przy wejściu do domu pozostając jednakże otwartą na salon, dlatego też swoim wystrojem nawiązuje do jego stylu. Do klasycznego duetu czerni i bieli wprowadzono brązowe akcenty, które nadają jej bardziej przytulny i domowy klimat.
Życzeniem właścicieli było, aby wyspa grała rolę drugoplanową umiejętne wtapiając się w otoczenie. Pomiędzy górnymi, a dolnymi szafkami kuchennymi ściany zdobi stylowa tapeta zabezpieczona taflą szkła, dzięki czemu kuchnia nabrała salonowego charakteru pozostając przy tym funkcjonalną.
Wyspa kuchenna wykonana została z eleganckiego, czarnego granitu Nero Zimbabwe, który idealnie koresponduje z dolną zabudową kuchenną. Na podłodze położono płytki imitujące stary kamień o subtelnej fakturze, które współgrają idealnie z całym wnętrzem. Fronty zabudowy kuchennej to z jednej strony stylowe drzwiczki z delikatnym frezem, z drugiej zaś nowoczesne i proste uchwyty.
W drodze z kuchni do salonu mijamy wykonaną na zamówienie połyskującą komodę wg projektu architekt wnętrz Anny Koszeli, na której wyeksponowane są dwie dekoracyjne lampy zdobione orientalnymi ornamentami (Almi Decor). Rolę tła odgrywa gorzko - czekoladowy brąz na ścianie (farby Benjamin Moore, kolor stone brown 2112-30).
Linię wejścia wyznacza elegancki kryształowy żyrandol. Naprzeciwko kuchni, napotykamy z pozoru czarną szafę z płyty MDF, kryje ona jednak w sobie drzwi do toalety dla gości, która utrzymana jest w klubowym, lekko ekstrawaganckim klimacie.
Na podłodze i ścianach połyskują płytki ceramiczne wykończone stalowo-metalicznym szkliwem (płytki Metalline Fusion marki Iris Ceramica), towarzyszy im czarna, błyszcząca umywalka i toaleta o prostym, geometrycznym kształcie (Catellano). W kontraście dla industrialnego charakteru łazienki jest dyskretny żyrandol, który jednak kolorystyczne wpisuje się w monochromatyczny wystrój łazienki.
Do części sypialnianej prowadzą klasyczne schody wykonane z jesionu bielonego, które pomysłowo podkreślone zostały przy pomocy ciemnej listwy przypodłogowej. Ściany udekorowane zostały winylową tapetą w stylu angielskim w szerokie biało-niebieskie pionowe pasy, która zdecydowanie odgradza sferę dzienną od nocnej.
Sypialnia
Na piętrze znajdują się wnętrza należące do sfery prywatnej. Sypialnia właścicieli, która zgodnie z ich oczekiwaniami miała być ciepła i romantyczna. Efekt ten został osiągnięty dzięki zastosowaniu delikatnych beży, żółcieni i brązów. Podłoga wykonana z jesionu bielonego sprzyja wrażeniu przytulności i dodatkowo rozjaśnia wnętrze.
Ważnym punktem w sypialni jest piękna grafika autorstwa prof. Romana Banaszewskiego (Galeria Normand) oraz efektowne, postawne lampy (Almi Decor).
Łazienka
W sąsiadującej z sypialnią łazience powraca, dobrze znamy z parteru, duet bieli z czernią. Na podłodze i pod prysznicem bardzo elegancko prezentuje się czarny kamień Nero Marquine, a na ścianach efektownym rozwiązaniem było ułożenie płytek z tzw. przesunięciem. W łazience widoczne są również akcenty art’ deco w postaci oryginalnych kinkietów i dyskretnej lampy górnej.
Redakcja TerazDom.info
Projekt: Anna Koszela, Marzena Demkowicz, Marta Smorowska; Zdjęcia: Rafał Lipski; Stylizacja: Marta Smorowska
www.annakoszela.pl
Problem zamarzania wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej zimą dotyka zarówno właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, jak i budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej. Ujemna temperatura, śnieg oraz trzymający wiele dni mróz zwiększają możliwość wystąpienia awarii rur znajdujących się nie tylko na zewnątrz budynku, ale również tych biegnących w piwnicach, strychach i garażach. W jaki sposób uporać się z problemem zamarzającej instalacji?
|
Balkony i loggie to dodatkowa przestrzeń użytkowa i większy komfort mieszkańców. Choć pomysłów na ich zaaranżowanie jest wiele, to wszyscy jesteśmy zgodni co do ich powierzchni – im większa, tym lepiej. Jak to pogodzić z systemem ociepleń budynków, który wymusza zastosowanie coraz grubszych płyt termoizolacyjnych? Jest na to sposób.
|
Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie. O czym warto pamiętać, planując prace ociepleniowe? Im lepsze parametry przewodności cieplnej materiału do izolacji, tym więcej korzyści i właśnie dlatego wybierając izolator, warto postawić na wysokiej jakości styropian grafitowy, który charakteryzuje się najkorzystniejszą lambdą.
|
Moda na młynki rozdrabniające odpady przywędrowała do nas z USA. Urządzenie to doskonale odnalazło się także w polskich kuchniach.
|
Marka Liebherr wprowadza w marcu 2016 roku na polski rynek nową linię urządzeń BluPerformance. To nowa generacja chłodziarko-zamrażarek, w której zastosowano całą serię innowacyjnych rozwiązań i technologii.
|
Firma Franke przygotowała nową odsłonę piekarnika w stylu vintage. Wykończenie w kolorze kremowym z charakterystyczną, obłą linią wyglądem przypomina styl retro...
|
Inwestycja RIVER HOUSE położona jest w spokojnej dzielnicy Poznania przy ulicy Starołęckiej, z dala od miejskiego zgiełku. Charakteru dodaje jej urokliwy widok na rzekę Wartę oraz sąsiedztwo terenów zielonych.
|
Trwają zaawansowane prace budowlane nad 9. budynkiem na osiedlu Reduta Nowe Podolany. Inwestycja zlokalizowana przy ulicy Jasielskiej na poznańskich Podolanach osiągnęła szóstą kondygnację. Obecnie toczą się prace związane z ocieplaniem budynku i elewacją oraz montażem instalacji elektrycznej i płytkowaniem wewnątrz. Zgodnie z harmonogramem, projekt zostanie oddany w ręce właścicieli w III kwartale 2021 roku.
|
Wybitny przedstawiciel modernizmu – Le Corbusier, powiedział kiedyś, że „materiałami do planowania przestrzennego miasta powinny być: niebo, przestrzeń, drzewa, stal i cement; według tego porządku i tej hierarchii”, a miejskie budynki powinny dostarczać słońca, zieleni i przestrzeni. Jego słowa okazały się prorocze – dziś widać już gołym okiem, jak bardzo nam brakuje w wielkich miastach szczególnie dwóch ostatnich rzeczy. Jeśli chcemy wieść dobre życie w mieście musimy zmienić priorytety - wpuścić zieleń i odzyskać należne jej miejsce w betonowej przestrzeni.
|