1 kwietnia w tym roku to nie tylko okazja do żartów, przynajmniej nie dla wszystkich. Powód? Początek rywalizacji o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2019, premię w wysokości 10 000 zł i przepustkę do rozgrywki na poziomie międzynarodowej – Baumit Life Challenge. 13. edycja, nad którą patronat honorowy objęła Fundacja Twórców Architektury, z pewnością nie będzie dla nikogo pechowa, a zwyciężą jak zwykle najlepsi. Czas start!
Fasada Roku – tego projektu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Na polskiej scenie architektonicznej gości od 2007 r. Jego ideą jest promowanie ciekawej architektury oraz wysokich standardów budowlanych, jak również podkreślenie znaczenia elewacji w procesie kształtowania otaczającego nas krajobrazu. Za sprawą tegorocznej edycji już po raz 13-ty wyłoni najlepsze realizacje budowlane z fasadą wykończoną w technologii Baumit, przez którą rozumie się system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem.
5 kategorii, 5 zwycięskich obiektów
Rywalizacja o miano Fasady Roku 2019 rozpoczęła się 1.04.2019 r. W tegorocznej odsłonie konkursu zgłoszone projekty klasyfikowane są w kategoriach „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek niemieszkalny” i „budynek zabytkowy po renowacji”. W początkowej fazie rywalizacji wszystkie karty w rękach trzymają architekci, wykonawcy i inwestorzy, którzy do 30 września 2019 r. mają czas, by wejść do gry o prestiżowy tytuł, premię w postaci 10000 zł i prawo startu w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge, z jeszcze wyższą pulą nagród. O tym, kto zgarnie pulę zdecyduje profesjonalne jury. Komisja, w której skład wchodzą cenione autorytety z branży architektonicznej i budowlanej, przy ocenie poszczególnych kandydatur będzie kierować się takimi kryteriami jak dbałość o detale, kolorystyka i struktura elewacji oraz jej relacja z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji – także poszanowanie ich historycznej tradycji.
Architekci, inwestorzy oraz wykonawcy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w konkursie, mogą wypełnić formularz elektroniczny na stronie www.fasadaroku.pl. Ważne, by do zgłoszenia dołączyć co najmniej 5 zdjęć (min. 2400x1600 px), na których widoczny będzie obiekt względem okolicy, wszystkie jego strony oraz detale wykonania zasadniczych partii wykończenia. W przypadku kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” i „budynek po termomodernizacji” pamiętajmy o dołączeniu fotografii prezentujących zgłaszany obiekt przed i po metamorfozie.
Internauci, zagłosujcie!
Wzorem ubiegłych lat swój niezależny ranking stworzą także internauci. Entuzjaści architektury będą mogli wskazać swoich faworytów poprzez głosowanie online, które zostanie uruchomione 1.05.2019 na oficjalnej stronie konkursu. Każdy będzie miał do rozdysponowania 5 głosów – po jednym w każdej kategorii. Plebiscyt potrwa do 31.10.2019. Obiekty, które spotkają się z największym uznaniem społeczności internetowej zostaną uhonorowane specjalnym „Wyróżnieniem Internautów”.
Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się takie redakcje jak „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
Poznański budynek, który na początku XX wieku był jednym z najnowocześniejszych obiektów infrastruktury miejskiej w zakresie gospodarki odpadami w tej części Europy, dziś wraca do świetnego wyglądu i otrzymuje całkowicie nową funkcję. Aby takie przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, potrzebne były: dobry projekt, fachowe wykonawstwo i wysokiej jakości materiały budowlane.
|
Zalasewo to bardzo prężnie rozwijająca się miejscowość tuż pod Poznaniem, która ze względu na swoje atrakcyjne położenie staje się coraz częściej wybieraną destynacją mieszkaniową.
|
Firma Budnex, znana jako deweloper realizujący inwestycje mieszkaniowe i apartamentowce, wybudowała pierwszy hotel. Obiekt powstał w ścisłym centrum Gorzowa, nieopodal katedry. Hotel Bulvar już w marcu zacznie przyjmować pierwszych gości.
|
Zakup domu lub mieszkania to nie tylko kwestia ceny, układu pomieszczeń i dobrego dojazdu do pracy lub szkoły. Liczą się także warunki życia, jakie swoim mieszkańcom zapewnia lokalny samorząd. Wybór konkretnej gminy ma znaczenie, bo to właśnie lokalne instytucje, projekty i wydarzenia stają się elementem codziennego życia mieszkańców. Od miejsca zamieszkania zależy także wysokość niektórych kosztów związanych z posiadaniem nieruchomości.
|
Temat dodatków mieszkaniowych ostatnio cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Eksperci sprawdzili, ilu Polaków pobiera taką mieszkaniową pomoc.
|
Główny Urząd Statystyczny niedawno podsumował wielkość zasobów mieszkaniowych. Okazuje się, że statystyczny Kowalski w 2019 r. miał do dyspozycji o wiele większy metraż niż jeszcze kilka lat wcześniej.
|